טיפול בזוגיות בשיטת אימגו. טיפול אימגו, דיאלוג אימגו

טיפול בזוגיות בשיטת אימגו מומלץ לזוגות בכל שלב במערכת היחסים – החל מאלה שיוצאים כמה חודשים ועד לנשואים עשרות שנים. שיטת האימגו משפרת את הרומנטיקה, החיבור, הידע וההבנה

טיפול בזוגיות בשיטת אימגו

תוכן עניינים

טיפול בזוגיות בשיטת אימגו. טיפול אימגו

טיפול במערכת יחסים בשיטת אימגו לטיפול זוגי, נועד לעזור לזוגות לעבור מקיום לא מודע של מערכת יחסים לקיום מודע. השיטה נוצרה על ידי הרוויל הנדריקס ואשתו, הלן לקלי האנט בשנת 1980. השיטה מבוססת על הנחת היסוד שהמוח הלא מודע שלנו, מונע לרפא פצעים וטראומות בילדות, דרך מערכות היחסים הרומנטיות שלנו.

לכולנו יש "Imago" (שפירושו "דימוי" בלטינית) שמוטבע במוחנו הלא מודע, כאוסף של התכונות החיוביות והשליליות של המטפלים שלנו מילדות. כל אחד מאתנו מחפש באופן לא מודע בן / בת זוג עם סט המאפיינים המאוד מסוים הזה של תכונות אישיות חיוביות ושליליות, במטרה לרפא את הפצע שנגרם לנו בילדות.

הדחף הלא מודע שלנו הוא לגרום לבן הזוג שלנו, הדומה להורינו, לשנות ולתת לנו אהבה בדרכים שההורים שלנו מעולם לא עשו. הדחף הזה מתרחש מאחורי הקלעים במוח הלא מודע שלנו ולכן זה לא משהו שאנו מודעים אליו באופן פעיל, אלא אם כן לימדו אותנו לחפש את הדפוסים. 

זוג מאוהב שותה בירה

התאמת אימגו

כנראה שתהיו מודעים ותמשכו לדמיון החיובי שיש לבן / בת הזוג שלכם עם משפחת המוצא שלכם. במיוחד כאשר אתם מתאהבים לראשונה. אתם עשויים לחשוב, "הוא/היא עובד/ת קשה כמו אבי" או "הוא/היא אדיב/ה ומטפח/ת כמו אמא שלי." אתם יודעים שפגשתם את התאמת האימגו שלכם כשאתם מקבלים את ההרגשה שאתם מכירים מישהו לנצח ולמעשה אתם כמעט ולא מכירים אותו/אותה. הנוחות יכולה להיות מיידית והמשיכה אינטנסיבית. אתם פשוט מרגישים כמו בבית.

מה שלא תראו בהתאמת האימגו שלכם (עד שעברתם את שלב האהבה הרומנטית) הם התכונות השליליות שגם הן ממש כמו של משפחת המוצא שלכם. לפעמים תכונות אלה מתגלות באותן תכונות שאהבתם בהתחלה. לדוגמא, אולי אהבתם שבן / בת הזוג שלכם מבלה ויוצא הרבה, דברני ובטוח בעצמו. אך כעת אתם רואים בו / ה כאדם שתופס את כל תשומת לב וכזה שלעולם לא נותן לאף אחד אחר להוציא מילה (בדומה לאח / ות הבוגר שלכם).

לחלופין, אולי הייתם מרוכזים בכך שבן הזוג שלכם עובד קשה, הרבה שעות, אך החמצתם את העובדה שיש לו את היכולת להיות עצבני באופן בלתי סביר כשהוא לחוץ בעבודה. בדיוק כמו שאביכם היה אתכם כשהוא היה לחוץ בעבודה. או אולי עכשיו אתם מתרעמים על העובדה שהוא / היא אף פעם לא בבית ולא נותן לכם תשומת לב. ממש כמו שהרגשתם כילד כשאבא שלכם לא חזר הביתה לארוחת ערב.

שימו לב ש"פציעות הילדות" המוזכרות כאן לא נראות כמו דבר גדול. אתם לא צריכים לעבור טראומה גדולה כמו התעללות או נטישה של הורה כדי להיפצע בילדות. לכולכם יש "פציעות ילדות", לא משנה כמה ילדותכם הייתה נהדרת. מה שמוחכם הבוגר יכול לקבל כ"לא עניין גדול", יכול היה להרגיש כמו עניין גדול מאוד לעצמכם כשהייתם בגיל ארבע.

חלק מתהליך הטיפול הזוגי ביחסים בעזרת אימגו, עוזר לכם להיות מודעים לפצעים מהעבר ולהשפעתם על ילדותכם. כך תוכלו להבין מדוע אתם כועסים על בן / בת הזוג שלכם כאשר הם עושים דברים מסוימים. פצעי הילדות שלכם הם בדרך כלל המפתח להבנת הקרבות החוזרים שלכם עם בן / בת הזוג.

בלונדיני מסתכל בעיניים של אהובתו

דיאלוג אימגו: איך זה עובד

הדיאלוג הוא דרך מובנית לתקשורת בין בני זוג. התקשורת מאפשרת לכם להגיע לשכבות העמוקות יותר של מה שנמצא מתחת לסכסוך שלכם. זה מחייב שאחד מכם יהיה השולח והשני המקבל. 

דיאלוג אימגו מורכב משלושה שלבים:

  1. שיקוף. שיקוף כולל חזרה על מה ששמעת את בן / בת הזוג שלך אומר.
  2. אימות. אימות דורש לשים את עצמך בנעלי בן הזוג ולהסביר מדוע נקודת המבט שלהם הגיונית. אתה לא צריך להסכים עם זה אבל אתה צריך להבין למה זה הגיוני בעיניהם.
  3. אֶמפַּתִיָה. אמפתיה בדיאלוג, פירושו לנחש מה בן הזוג מרגיש על סמך מה ששיתף אתך.

אורך מרבית הפגישות של טיפול בזוגות בשיטת אימגו הוא 80-90 דקות. זה יאפשר לכם מספיק זמן לתקשר על נושא אחד או סכסוך מעמיק באמצעות דיאלוג אימגו. תתחילו בהבעת הערכה אחד לשני ותסיימו בהערכה ו / או בחיבוק.

ישנם מרכיבים רבים שמטפל ביחסים זוגיים בשיטת אימגו יעזור לכם לעבוד עליהם באמצעות הדיאלוג. המטפל גם נתן לכם משימות שיעורי בית כדי לעבוד עליהם ביחד ולחוד.

5 התהליכים של טיפול באימגו הם:

  1. דימוי מחודש: מתחילים לראות שוב את בן / בת הזוג באור חיובי.
  2. התחייבות מחודשת: מטפלי אימגו רבים יבקשו מכם להתחייב ל 12 שבועות ללא כל איום של פרידה או גירושין. קשה להתחבר באמת ללא בטיחות ומחויבות.
  3. חזון חוזר: תיצרו חזון משותף למערכת היחסים האידיאלית שלכם כדי שתדעו לקראת מה אתה עובדים.
  4. ארגון מחדש של תסכולים: כדי שתהיה לכם אהבה בריאה, אתם צריכים לרפא את הפצעים מהעבר שלכם. תשתמשו בדיאלוג האימגו כדי לעבד מחדש כמה מהפצעים הגדולים שנגרמו על ידי בן הזוג שלכם. 
  5. רומנטיזציה מחודשת: תגלו מה גורם אחד לשני להרגיש אהוב ואכפתי ותתחילו להתמקד בכיף וברומנטיקה במערכת היחסים שלכם.
זוג בשדה מסתכל אחד על השני

למי מתאים הטיפול באימגו?

הטיפול הזוגי בשיטת אימאגו מתאים לזוגות ואנשים פרטיים המבקשים לנהל מערכות יחסים מחוברות ומודעות יותר עם רמה גבוהה של תקשורת בריאה. טיפול במערכות יחסים בשיטת אימגו תעזור לכם להשיג הבנה מעמיקה יותר של פצעי הילדות המאוחסנים אצלכם, ולעיתים קרובות מהווים מקור פגיעה במערכות היחסים הרומנטיות שלכם. לפיכך, זה מועיל לזוגות או ליחידים שממשיכים להתמודד עם אותם ריבים ודפוסים במערכות היחסים שלהם שוב ושוב.

ייעוץ אימגו עוזר מאוד גם לזוגות שמתקשים לתקשר ברוגע ובאדיבות כאשר הם נמצאים בסכסוך. האימגו נותן כלים מוחשיים כיצד לתקשר בכבוד ולפתור סכסוכים. האימגו מצוין לזוגות שרוצים כלים ותרגילים ממשיים בהם הם יכולים להשתמש בבית. הכלים והתרגילים כמשפרים את מערכת היחסים ויוצרים קשר עמוק יותר.

אתם לא צריכים להיות עם בעיות ענק במערכת היחסים כדי לשבת עם מטפל אימגו. שיטת האימגו יכולה לשמש גם כדי לשפר את הרומנטיקה, החיבור והידע וההבנה של עולם בן הזוג. מרכיב מרכזי בטיפול באימגו ביחסים הוא פיתוח אמפתיה. לכן זה עוזר מאוד לזוגות שמתקשים לראות את נקודות המבט של בן הזוג שלהם.

זוג במריבה

טיפול אימגו ליחידים

למרות ששיטת האימגו פותחה כדרך טיפול זוגית, ניתן להתאים טיפול האימגו גם ליחידים. למעשה, יש ספר בשם "Keeping The Love You Find" מאת הארוויל והלן שנכתב עבור רווקים המעוניינים להשתמש בתורת האימגו כדי לשפר את חיי האהבה שלהם. טיפול אימגו ליחידים יכול לעזור לכם לזהות את המקור לדפוסי מערכת יחסים לא בריאה כמו היכרויות עם בני זוג שאינם זמינים או פוגעניים. השיטה תשנה את תבנית האהבה שלכם כדי שתתחילו לבחור בני זוג בריאים יותר.

טיפול אימגו ליחידים יכול גם לעזור לכם להבין ולהיות מודע לחלקים בעצמכם שייתכן שהדחקתם בילדותכם. חשוב לדעת על החלקים האלה מכיוון שאנו נוטים להימשך לשותפים המביאים את העצמי המודחק או האבוד שלנו. גילוי ואהבה של החלקים האלה יאפשר למשוך בן זוג ממקום שלם ומודע יותר.

למה לצפות בפגישה טיפולית באימגו

כל פגישת טיפול של אימגו תעבוד לפי אותו מבנה אך תוכן שונה. בתור התחלה, תוצבו בכיסאות זה מול זה, ולא מול המטפל. בטיפול אמיגו במערכות יחסים המטרה היא לטפח תקשורת וקשר בין שניכם לא בינכם לבין המטפל.

מטפל באימגו משמש כמדריך המקל על התקשורת ולא כמי שאתו אתם מתקשרים ישירות. מטפל במערכות יחסים בעזרת אימגו יהיה נוכח כמאמן ומדריך, אך לא יהיה ממש חלק מהשיחה ביניכם.

כל מפגש אימאגו ייפתח כששני השותפים משתפים משהו שהם אוהבים ומעריכים לגבי בן / בת הזוג שלהם. לאחר מכן, יהיה לכם דיאלוג אימגו. הדיאלוג הוא הדרך היחידה שבה זוגות יתקשרו בפגישה וזה באמת קסם טהור.

זוג בטיפול זוגי מתחבק
נכתב על ידי -
שרה בוקסנבוים

שרה בוקסנבוים

שרה בוקסנבוים .M.A עוסקת בייעוץ זוגי, טיפול זוגי ובהנחיית סדנאות אימאגו לזוגות וליחידים מאז 1993.

העבודה שלה עם זוגות לאורך השנים, בסדנאות, ובמפגשים אינטנסיביים אישיים, סייעה לזוגות רבים להעמיק את המודעות לעצמם, לבני זוגם, ולמהות הקשר הזוגי המיוחד שלהם.

שרה בוקסנבוים פרטים נוספים

טיפול זוגי

מה גורם לכך שזוגות, אחרי שנים רבות ביחד, מגיעים למבוי סתום? איך יכול להיות שבתחילת הקשר הדבר היחיד שמעניין זו תשוקה והרומנטיקה ואחר כך לא מביטים אחד בשני?

משבר בזוגיות

כל בני זוג מתמודדים עם משבר בזוגיות. חלק מהמשברים הללו ניתנים לפתרון בקלות בעוד שאחרים יכולים לאיים על ההצלחה העתידית של מערכות היחסים הטובות ביותר.

זוגיות מוצלחת

זוגיות מוצלחת אומרת דברים שונים לאנשים שונים. עם זאת, יחסים טובים של מבוגרים כוללים בדרך כלל 2 אנשים שמכבדים ויכולים לתקשר אחד עם השני, ויש להם זכויות שוות.

תקשורת זוגית

תקשורת זוגית טובה היא חלק חשוב בכל מערכות יחסים והיא חלק חיוני בכל שותפות בריאה. לכל מערכות היחסים יש עליות ומורדות, אבל סגנון תקשורת בריא יכול להקל.

אינטימיות זוגית

אינטימיות זוגית היא הרגשה של קירבה, התחברות רגשית ותמיכה. זה אומר להיות מסוגלים לחלוק מגוון שלם של מחשבות, רגשות וחוויות שיש לכם כבני אדם.

זוגיות במשבר

אם אתם לא מצליחים להחזיר לכם את ההנאה, האכפתיות, המחוייבות והתשוקה להישאר במערכת הזוגית, אפשר לשקול תהליך פרידה מכובד שיאפשר לכם להמשיך להיות בקשר.
Call Now Button