הורות וזוגיות, הורות טובה, זוגיות טובה, מערכת יחסים זוגית

הבאת ילד ראשון, הורות וזוגיות לראשונה, הוא אירוע חיים מרכזי עבור רוב האנשים. זה יכול להשפיע באופן משמעותי על מערכת יחסים זוגית. זוגות צריכים להתמודד עם הדרישות של הריון, לידה והורות, כמו גם להתמודד עם מערכת היחסים המשתנה שלהם.

הורות וזוגיות

גם מערכות יחסים משמעותיות אחרות משתנות. לדוגמה, סבים וסבתות נעשים מעורבים יותר בחיי היום-יום. זה יכול להעלות רגשות ובעיות פוטנציאליות לגבי הילדות שלכם או מערכת היחסים שלכם עם ההורים. אינטראקציות חברתיות עם חברים משתנות עקב הדרישות של הטיפול בתינוק החדש וסדרי העדיפויות החדשים.

תקשורת פתוחה עם הסובבים אתכם, אלה שאתם מרגישים בטוח לדבר איתם, יכולה לעזור לכם להתמודד ולהשלים עם השינויים הללו ועם התחושות שעלולות להתעורר.

זוגות רבים שמסתגלים למצב הורות וזוגיות מוצאים שהזוגיות שלהם מועשרת ומהווה מקור נהדר לכוח ותמיכה. עם זאת, עבור חלק מהזוגות, שמערכת היחסים שלהם לא בטוחה וטובה, עלולים להרגיש את זה בזמן לידת תינוק. אם זה המקרה במערכת היחסים שלכם, ישנם מספר שירותים חינמיים ומקצועיים שיכולים לספק לכם תמיכה.

הריון ומערכת היחסים שלכם

חשוב לשתף את ההריון ולדבר אחד עם השני על המחשבות והרגשות. ישנם דברים חשובים לעבד עבור שני בני הזוג במהלך ההריון, כגון:

 • התגובה של כל אדם להריון
 • התמודדות עם השינויים הרגשיים והמיניים שיכולים לבוא עם הריון וגידול ילד
 • מחשבות ודאגות לגבי העתיד.

להיות הורה

לידת ילדכם משנה גם את מצבכם המשפחתי. שיתוף חווית הלידה חשוב לזוגות רבים ואבות רבים יהיו נוכחים בלידת ילדם.

כל מיני מחשבות ורגשות יעלו לשני ההורים במהלך ומיד לאחר לידת ילדם. חשוב לדבר על החוויות הללו.

תקשורת בכנות ובכבוד אחד עם השני לגבי הרגשות והמחשבות שלכם היא דרך מצוינת ליצור קשרים משפחתיים חזקים וליצור סגנון התמודדות בריא שהילד יעתיק, ילמד ויפתח במהלך חייו.

זוגיות טובה

הורות וזוגיות, אינטימיות והזוגיות שלכם

החוויה של כל אחד בחודשים הראשונים לאחר לידת ילדו שונה. עבור חלק מהזוגות, המעבר להורות עובר חלק וזה מחזק את הקשר ביניהם. עבור אחרים, זה יכול להיות זמן של עייפות ולחץ שגורם להם להתרחק ולהסתגר.

בעקבות הפיכתכם להורים יהיה לכם פחות זמן אחד לשני. בעוד שחלק מהאנשים שמחים לעשות את השינוי הזה, חלק עלולים להרגיש מנותקים או לא אהובים. חשוב להכיר ולתקשר תחושות של צער ועצב על אובדן הקשר הזוגי הבלעדי שלכם. הקדישו זמן לשבת ולדבר עם בן הזוג.

זוגות רבים חווים חוסר ודאות ביחסים המיניים שלהם לאחר לידת ילד. חלקם מוצאים שדרישות ההורות משפיעות על צרכיהם המיניים ועל ההתעלסות שלהם. חשוב לזוגות להיות כנים ופתוחים לגבי זה כדי למנוע אי הבנה והרגשת דחייה.

חשוב גם לזכור שפעילות מינית כפויה היא אף פעם לא בסדר. זה בניגוד לחוק וזו תקיפה מינית.

ההחלטה לקיים יחסי מין זה עם זה שוב לאחר לידת תינוק חדש היא החלטה של שניכם. קיימו יחסי מין רק לאחר שהדימום של האישה פסק והיא מרגישה בנוח פיזית ורגשית לעשות זאת.

יש אפשרות לנשים להיכנס להריון בזמן הנקה ולפני חזרת המחזור לאחר הלידה. הנקה מעכבת את חזרת המחזור של האישה, אך נשים מבייצות לפני שהמחזור שלהן חוזר. אם אתם מקיימים יחסי מין בשלב זה ללא אמצעי מניעה או הגנה, אתם עלולים להיכנס להריון נוסף.

כמה נושאים עשויים להשפיע על ההחלטה של הורים טריים לחדש את יחסי המין:

 • עייפות
 • האישה מרגישה לא מרוצה מהגוף שלך לאחר הריון ולידה
 • חוסר חשק מיני 
 • כאב בזמן קיום יחסי מין
 • בעיות ברצפת האגן 

דברו עם רופא המשפחה או גניקולוג  על כל בעיה בריאותית שנמשכת מעבר ל-6 שבועות לאחר לידת ילדכם. 

זוגות יכולים גם לדבר עם יועץ אם הם מתקשים לחדש את חיי המין וזה משפיע על מערכת היחסים.

הורות טובה

אמצעי מניעה להורים טריים

לאחר לידת ילדכם, ישנן מספר אפשרויות למניעת הריון. 

 • גלולה (לאמהות מניקות) – שיטה זו יעילה בין 96% ל-99% בנטילה זהירה, והיא משפיעה מעט או לא משפיעה על חלב אם ואינה פוגעת בתינוק
 • גלולה משולבת (לאמהות שאינן מניקות) – שיטה זו יעילה ב-99% כאשר היא נלקחת לפי ההוראות עדויות מצביעות על כך שהגלולה המשולבת למניעת הריון (המכילה אסטרוגן ופרוגסטוגן) אינה מתאימה לאמהות מניקות
 • קונדומים – שיטה זו יעילה ב-95% עד 98% במניעת הריון
 • דיאפרגמה – שיטה זו יעילה ב-86% בשימוש נכון בכל פעם
 • התקן תוך רחמי – שיטה זו יעילה ב-99%

חיזוק הקשר שלכם עם בן הזוג

אם אתם מצפים לילדכם הראשון או אם אתם הורים טריים, ישנם כמה צעדים שעשויים לעזור לכם לחזק את מערכת היחסים עם בן הזוג.

 • שתפו את החוויות שלכם – דברו על ההנאות וההישגים, כמו גם על הספקות, הדאגות והתסכולים. תנו לבן הזוג שלכם לדעת איך אתם מרגישים והיו סקרנים והקשיבו למה שהם מרגישים.
 • חשבו ודברו בפתיחות על איזה סוג של מערכת יחסים שניכם רוצים לקיים יחד.
 • דברו יחד על סוגי הערכים שחשובים לשניכם, וכיצד ניתן לממש אותם כמשפחה. זה עשוי להתרחב גם למסורות משפחתיות.
 • תנו לעצמכם זמן. נסו למצוא לכם זמן מיוחד ביחד כזוג, באופן קבוע וללא ילדכם. זה ייתן לך הזדמנות להתקרב ולהחזיר קצת אנרגיה.
 • עבדו כצוות. נסו להבטיח ששניכם תשנו מספיק. התחלקו בעבודות הבית ובמשימות ההורות, ותהיו אדיבים אחד לשני. זכרו לתת שבחים ועידוד ולחלוק יחד את ההצלחות שלכם.

הורות וזוגיות. חיפוש עזרה

אם אתם מגלים שיש קשיים במערכת היחסים שלכם לאחר שהפכתם להורים, שיקלו להיעזר ביועץ, מטפל משפחתי. זה ייתן לכם את ההזדמנות לדבר עם מישהו שמבין ובעל ניסיון בעזרה לזוגות. יועץ יכול לעזור לכם ולבן הזוג שלכם להרגיש קרובים יותר ולתקשר בצורה ברורה יותר.

הורים טריים יכולים למצוא את התקופה הזו מאתגרת מסיבות שונות. אבל עם התמיכה הנכונה מבני משפחה, חברים ושירותים מקצועיים, הקשר הזוגי יכול להשתפר.

נכתב על ידי –

שרה בוקסנבוים

שרה בוקסנבוים

שרה בוקסנבוים .M.A עוסקת בייעוץ זוגי, טיפול זוגי ובהנחיית סדנאות אימאגו לזוגות וליחידים מאז 1993.

העבודה שלה עם זוגות לאורך השנים, בסדנאות, ובמפגשים אינטנסיביים אישיים, סייעה לזוגות רבים להעמיק את המודעות לעצמם, לבני זוגם, ולמהות הקשר הזוגי המיוחד שלהם.

שרה בוקסנבוים פרטים נוספים
Call Now Button