שיטת אימגו. טיפול זוגי בשיטת אימגו. שיטת אימגו לטיפול זוגי.

טיפול זוגי בשיטת אימגו, סדנה לזוגות בשיטת אימגו, משפרים את היחסים הבין אישיים שלכם עם עצמכם בן הזוג שלכם ואנשים נוספים. השיטה מציע כלים מעשיים לעבודה זוגית.

יחסים זוגיים

תוכן עניינים

שיטת אימגו לטיפול זוגי

 • גישה לטיפול ביחסים בינאישיים המיועדת לכל מי שרוצים לשפר את מערכת היחסים האינטימית שלהם.
 • מציעה דרך להיות בקשר עם העצמי, עם בן/בת זוג ועם אנשים נוספים בסביבה.
 • גישה ייחודית עם כלים מעשיים לעבודה הזוגית בנוסף לתיאוריה.

הנחות היסוד של האימגו:

 • כולנו בקשר, כל הזמן.
 • קונפליקט ביחסים, הוא ידיד – פוטנציאל לצמיחה אישית וזוגית.
 • מערכת היחסים האינטימית – פוטנציאל לריפוי הדדי וצמיחה רוחנית

שיטת אימגו - מה חשוב לדעת

המילה "אימגו" היא מילה לטינית שמתארת את "הדימוי האחרון" או "התמונה האחרונה", ובמקרה זה מתייחסת לגילוי הדימוי או התמונה של הפרט שאתם מחפשים בבן הזוג שלכם.

ההנחה בשיטה זו היא שאנו באים למערכת יחסים זוגית כדי לרפא פצעים עמוקים שנגרמו לנו בילדות. הפרטנר שלנו מייצג "אימגו" שלנו, כלומר, הוא נושא את התכונות שהיו לאלה שגרמו לנו לסבול בעבר (בדרך כלל ההורים שלנו), אך במקביל, הוא מייצג גם את האופציה לרפואה.

באמצעות שיטת אימגו, הזוג עובד יחדיו כדי למצוא דרכים לטפל בעיכובים הרגשיים של שניהם, לתמוך זה בזה בצורה בה הם צריכים, וליצור יחסים בריאים ומרגיעים.

אם אתם מתכננים לעבור טיפול בשיטה הזו, הנה כמה דברים שחשוב לדעת:

 • כאשר נכנסים לטיפול, זה מחייב התחייבות לתהליך. ההבנה והשינוי לא מתרחשים בלילה אחד, וזה יכול לקחת זמן לראות שינוי אמיתי.
 • הטיפול מתמקד בהקשבה פעילה ותמיכה מוחלטת לבן הזוג, אפילו כאשר הם מבטאים רגשות או חוויות שקשה לשמוע.
 • המטפל מצפה שהזוג יעבוד יחדיו על השינוי, לא רק במהלך הטיפול אלא גם בין הפגישות. זה יכול לכלול תרגולים מונחים ודיאלוגים מונחים.
 • תהליך הטיפול עשוי להיות מאתגר ומרגש במיוחד, אך התוצאות יכולות להיות מאוד משמעותיות ומשפרות חיים אם תתאמנו בהם באופן מתמיד.
 • כמו בכל שיטת טיפול, חשוב לבחור מטפל או מטפלת שאתם מרגישים בנוח איתם ושאתם מאמינים בהם.

זו שיטה שמתאימה לזוגות שמעוניינים לעבוד יחד על שיפור היחסים שלהם, לחקור את הדרכים שבהן העבר שלהם משפיע על ההווה, ולמצוא דרכים ליצור קשר עמוק ומשמעותי יותר.

הדימוי שלנו לגבי אהבה וקשר

המושג "אימגו" מתאר תמונה מופנמת שנוצרת במהלך הילדות מהחוויות של הקשר עם הדמויות המשמעותיות (הורים, אחים/יות, מורים, חברים). דימוי זה משפיע על בחירת בן/בת הזוג שלנו, בכך, שאנחנו בוחרים את מי שמתאים לתמונה זו גם בתכונות הטובות, וגם בתכונות שאין אנו אוהבים…

המשמעות המעשית של טענה תאורטית זו היא, שבאופן הדדי, כדי שבני זוג יוכלו לספק את הצרכים הבסיסיים, האחד של השני, יהיה עליהם לוותר על המבנה ההגנתי שלהם, ולצמוח למלוא הפוטנציאל. לומר: מה שבן/בת הזוג מבקשים במערכת היחסים האינטימית, היא למעשה, תכנית של צמיחה רגשית ורוחנית!

רובנו חווים מידה של כאב ותסכול במהלך הילדות שלנו שנובעים מכך שחלק מהצרכים המנטליים והפסיכולוגיים שלנו לא מולאו. כדי לשרוד, למדנו להסתדר עם "הכאב" הזה, ופתחנו דרכים יצירתיות שיאפשרו לנו להגן על עצמנו כדי שנוכל להמשיך ולגדול במשפחות הלא מושלמות שלנו. התוצאה הישירה היא שפתחנו הגנות כדי לא להרגיש את הכאב ו/או התסכול.

ההסתגלות הזו, היא אחד המרכיבים החשובים בכוח החיים שלנו!

בנוסף, המטפלים שלנו דואגים להעביר לנו מסרים ישירים ו/או סמויים לגבי איך אנחנו צריכים להיות, או לא להיות כדי שיאהבו אותנו. כתוצאה מכך, אנחנו "מוותרים" על חלק מהפוטנציאל שלנו לטובת היותנו מקובלים ואהובים.

למעשה, אנחנו מגיעים לקשר אינטימי עם חלק מהישות המקורית שלנו, חלק מוגבל, אך מוכר, שבמהלך השנים למדנו לחשוב, שזה מי שאנחנו. התקווה הלא מודעת שלנו, היא שמי שאוהב אותנו, יעזור לנו לשקם את החלקים האבודים שלנו ויחזיר אותנו לשלמות איתה באנו לעולם.

קשר אינטימי, הוא תהליך המתפתח לאורך זמן

 • בשלב הראשון, שהוא השלב הרומנטי, אנחנו חווים עם בן/בת הזוג בו התאהבנו, את הטעם הנפלא של מלוא הפוטנציאל שלנו, של החיוניות המלאה, של היכולת לאהוב את עצמנו ואת האחרים.
 • שלב זה אינו נמשך לאורך זמן, ובאופן הדרגתי, אנחנו מתחילים לחוש גם את הפגיעות והכאבים בקשר היומיומי.
 • סיום השלב הרומנטי גורם לנו לחזור לדפוסים ההגנתיים, ובד"כ להאשים את בני הזוג שלנו בחוסר שביעות הרצון שלנו, ובמניעת האושר שלנו….
שיטת אימגו

טיפול זוגי בשיטת האימגו, טיפול זוגי בחיפה

 • אילו הם רק היו כך וכך……
 • אילו רק עשו את זה או זה……
 • והם? מרגישים אותו הדבר לגבינו……

השלב הבא, הוא בלתי נמנע:

מאבק הכוח. אנחנו עושים כל מה שביכולתנו לגרום לבני זוגנו לספק לנו את מה שאנו צריכים מהם! במקביל, אנחנו "שוקדים" על מניעת סיפוק הצרכים שלהם, כי "לא מגיע להם" או כי קשה לנו לוותר על היותנו "צודקים"… חלק מאתנו, מנסים להגן על עצמם בפני הכאבים בקשר, ע"י הימנעות מכניסה למערכת יחסים, וחווים כאב של בדידות.

היציאה ממאבק הכוחות, לשלב הבא ביחסים, היא עניין של בחירה בין 3 (שלוש) אפשרויות:

 1. השלמה עם המצב – וויתור על מערכת היחסים עליה חלמנו לטובת שקט על פני השטח, ריחוק רגשי,או מאבק בלתי פוסק בניסיון לשנות את האחר.
 2. פרידה, גירושין – רוב רובם של הנפרדים, עושים זאת כדי למצוא בני זוג מתאימים יותר. המציאות מלמדת, שכניסה לקשר חדש, מתחילה שוב בשלב הרומנטי, ונוטה להגיע למאבק הכוח. ושוב, עומדים בפני הבחירה בין 3 האפשרויות…
 3. טיפול בקשר ע"י גישת האימגו – המסע למלוא הפוטנציאל שלנו, של בני הזוג ושל מערכת היחסים,יכול להיות מאתגר, ומרגש. זהו מסע, מעין הפלגה, שדורש מחוייבות אישית: לא לרדת מהאוניה, באמצע הדרך…… המסע מכוון לשנות באופן הדרגתי, את התגובתיות של המוח הישן, זה שפועל בשעת סכנה, להתכוונותיות ולמודעות בהתייחסות שלנו לאחרים. בני זוג, שמתחייבים למסע משותף, בו הם עוזרים אחד לשני לצמיחה וריפוי הדדיים, חווים סוג של קדושה.

במקורות היהודיים נאמר: "איש ואשה, זכו, שכינה ביניהם. לא זכו, תצא אש ותאכלתם".

 • זכו – השונות בין איש ואשה היא באותיות יוד והא, שביחד יוצרות את שמה של השכינה.
 • לא זכו – חוסר הקבלה של השוני, הניסיון לבנות את היחסים ע"י התאמת האחר, שיהיה כמונו, מיוצגת באותיות המשותפות אלף, ושין, וזו האש שבסופו של דבר, תאכל אותם.

ועם קורטוב של הומור:

לא זכו – שכנה ביניהם…… בגידה, מציאת מקורות הנאה מחוץ למערכת היחסים, ניהול חיים מקבילים. וכו'….

טיפול ביחסים:

 • אימגו, מאפשר ליחידים ולזוגות, לעלות על המסע לריפוי וצמיחה.

הטיפול ניתן בשתי דרכים עיקריות:

סדנה לזוגות בשיטת אימגו

דיאלוג אימאגו: הצעדים הבסיסיים

תחילת העבודה: הכלל הבסיסי לדיאלוג

בדיאלוג אימאגו שני הצדדים מסכימים לכלל בסיסי: אדם אחד מדבר בכל פעם. לאדם שמדבר, אנו קוראים "שולח", והאחר שמקשיב, אנו קוראים "מקבל". כאשר את/ה נמצא/ת בתפקיד המקבל את/ה מבצע/ת את שלושת השלבים העיקריים של דיאלוג.

דיאלוג: שלושת הצעדים העיקריים

יש 3 שלבים עיקריים לדיאלוג האימאגו:

 • שיקוף
 • אימות
 • אמפתיה

בואו נבחן אותם בזה אחר זה.

שלב 1: שיקוף
בשלב השיקוף, כאשר בן / בת הזוג שלכם עוצר, או אולי כאשר ביקשתם מממנו/ה לעצור, תחזרו על כל מה ששמעתם אותם אומרים. אתם יכולים לנסח מחדש את הנאמר, אך תשקפו מבלי לנתח, לבקר, לשנות או להגיב.
שלב 2: אימות
ברגע שהשולח אומר שאין "עוד", המקבל ינסה לאמת את מה שהשולח אמר. המקבל יאמר לשולח אם מה שהוא אמר הגיוני. אם לא, המקבל פשוט ישתף את מה שנראה הגיוני, ואז יבקש מהשולח לומר עוד על החלקים שעדיין לא הגיוניים.

איך לאמת: "הגיוני בעיניי כי ..." או "זה הגיוני, אני יכול לראות איפה ..."

איך לבקש הבהרה: "החלק הזה (X) הגיוני, אבל עזור לי להבין, אתה יכול לומר עוד על ...? "
שלב 3: אמפטיזציה
בשלב האחרון, אמפתיה, המקבל מנחש מה השולח חש ביחס למה שאמר. אם השולח כבר אמר איך הוא מרגיש, המקבל יכול פשוט לשקף זאת בחזרה פעם נוספת. עם זאת, המקבל יכול לחשוב על דרך נוספת שבן זוגו מרגיש. זה המקום שבו הוא יכול להוסיף את זה.

כיצד להביע אמפטיה: "אני יכול לדמיין שאתה מרגיש ..."

כדי לבדוק איך השולח מרגיש יש לשאול: "ככה אתה מרגיש?"

חזרה על דיאלוג האימגו

כעת, לאחר שהשולח אמר את כל מה שיש לו לומר והמקלט שיקף, אימת והזדהה, התהליך כולו מתהפך. כעת תורו של המקבל לדבר. הוא הופך לשולח והשולח הופך למקבל. 

שאלות נפוצות

אימגו היא המילה הלטינית ל"דימוי ". בטיפול במערכות יחסים בשיטת אימגו, האימגו מתייחס באופן ספציפי למושג לא מודע ואידיאליסטי של אהבה מוכרת שאדם מפתח במהלך הילדות, ונשאר ללא שינוי בבגרותו.

השיטה פותחה על ידי ד"ר הארוויל הנדריקס וד"ר הלן לקלי האנט בשנת 1980. שיטת אימגו לטיפול זוגי היא סוג של זוגיות וטיפול זוגי המתמקד בייעוץ יחסי כדי להפוך כל סכסוך בין זוגות להזדמנויות לריפוי וצמיחה.

בדיאלוג אימאגו שני הצדדים מסכימים לכלל בסיסי: רק אדם אחד מדבר בכל פעם. זה נותן לך אדם שמדבר, אנו אומרים "שולח", ואחר שמאזין, או "מקבל". בדף סדנה לזוגות אפשר לקרוא הסבר על השיטה.

נכתב על ידי -
שרה בוקסנבוים

שרה בוקסנבוים

שרה בוקסנבוים .M.A עוסקת בייעוץ זוגי, טיפול זוגי ובהנחיית סדנאות אימאגו לזוגות וליחידים מאז 1993.

העבודה שלה עם זוגות לאורך השנים, בסדנאות, ובמפגשים אינטנסיביים אישיים, סייעה לזוגות רבים להעמיק את המודעות לעצמם, לבני זוגם, ולמהות הקשר הזוגי המיוחד שלהם.

שרה בוקסנבוים פרטים נוספים
Call Now Button